Sadba hub, lesní hřiby, lesní houby, směs hub, pýchavka obrovská, hlíva ústřičná, bedla vysoká, reishi, lesklokorka leslá, shii-také, sii take, žampion, trsnatec lupenitý, mai také, jidášovo ucho, korálovec ježatý, penízovka sametonohá, šupinovka nameko, výsadba hub, pěstování hub, výroba hub, prodej hub, prodej sadeb, přírodna, sadba-hub, spolupráce, akce, akční cena, 2+1, semena hub, podhoubí, mycelium, dárkový šek, poukaz

Jak pěstovat hlívu ústřičnou na slámě

Tento nenáročný způsob je vhodný pro pěstování v bytě. Plodí obvykle za 1 měsíc ve 3-5 sklizňových vlnách.

Potřeby pro pěstování: Pro pěstování budeme potřebovat řezanou pšeničnou, žitnou nebo ječnou slámu (nenapadenou plísněmi), sáček z umělé hmoty (nejlépe se osvědčil varný sáček na tlačenku) a sádru. K pěstování se hodí nejlépe místnost se stálou teplotou 12–20°C s vysokou vzdušnou vlhkostí, osvětlenou denním rozptýleným světlem a s možností větrání místnosti.

Příprava živého prostředí (substrátu): Asi litr drobně nařezané slámy nasypeme do sáčku, přidáme čajovou lžičku sádry, a promícháme (prsty uzavřít a celý obsah protřást). Do naplněného sáčku vlijeme čistou vodu tak, aby byla sláma ponořená v celém svém objemu. Sáček zavážeme provázkem, postavíme do hrnce a zalijeme vodou, aby úvazek byl nad vodou. Vaříme 1 hodinu.

Očkování sadbou: Je-li po vychladnutí v sáčku zbytek vody, uřízneme dole rožek a necháme ji vytéct Sáček otevřeme, nasypeme sadbu a opět přes vatu v úvazku zavážeme a protřeseme.

Růst podhoubí: Sáček s naočkovaným materiálem ukládáme do místnosti bez přímého slunečního světla, s teplotou kolem 20°C. Mycelium v substrátu roste nejlépe při teplotě 25°C, avšak substrát se zahřívá a je nebezpečí rozvoje plísní, proto ponecháváme pytel při nižší teplotě. Teplotu uvnitř sáčku můžeme sledovat zapíchnutím zavařovacího teploměru. Teplota nikdy nesmí překročit 29°C! V dobře uzavřeném sáčku obsah nevysychá, nepřidáváme proto do substrátu vodu. Doba prorůstání mycelia slámou končí za 2-4 týdny.

Tvorba zárodků: Do prorostlého sáčku uděláme nožem 5 otvorů do kříže o průměru asi 2cm. Sáček je nyní vhodné zchladit a to přenesením do chladnější místnosti, kde je teplota 10-16°C, na 3-5 dnů.

Růst plodnic: Po zchlazení přeneseme sáček do místnosti s rozptýleným světlem a teplotou 18-30°C a umístíme do akvária nebo si vyrobíme mini fóliový pařáček. Vlhkost udržujeme rosením v rozmezí 85-95%. Řezy ve folii vyrůstají plodnice, aniž dochází k přílišnému vysychání substrátu. Ze zárodků se postupně vytvářejí klobouky a třeně. Plodnice často rostou v trsech a několika sklizňových vlnách.

Sklizeň plodnic: Plodnice sbíráme vykroucením ze substrátu. Zbytky tření odstraňte, aby nedošlo k plesnivění. Poté necháme substrát odpočívat 7-10 dní při teplotě 20°C. Následně postupujeme dle předchozího kroku - poplácáme rukou, porosíme vodou, zchladíme a uložíme k plození do prostoru.

sadba zdarma

Copyright © 2024 Sadba-hub.cz

Máte-li zájem o spolupráci, kontaktujte nás - zde

www.prirodna.cz | www.sadba-hub.cz | Mapa stránek | Stanovy | Obchodní podmínky | Zásady zpracování a ochrany osobních údajů | Cookies | Kontakt | Doprava a platba | Vrácení zboží | Reklamace