Sadba hub, lesní hřiby, lesní houby, směs hub, pýchavka obrovská, hlíva ústřičná, bedla vysoká, reishi, lesklokorka leslá, shii-také, sii take, žampion, trsnatec lupenitý, mai také, jidášovo ucho, korálovec ježatý, penízovka sametonohá, šupinovka nameko, výsadba hub, pěstování hub, výroba hub, prodej hub, prodej sadeb, přírodna, sadba-hub, spolupráce, akce, akční cena, 2+1, semena hub, podhoubí, mycelium, dárkový šek, poukaz

Jak pěstovat žampion bílý na substrátu

Tento náročnější způsob je vhodný pro pěstování v interiéru, nicméně pro přípravu substrátu je potřeba exteriér. Plodí obvykle za 2 měsíce příprav substrátu a prorůstání ve 3-5 sklizňových vlnách.

Potřeby pro pěstování: Budeme potřebovat pytel z umělé hmoty nebo plastovou bednu, krycí zeminu rašelinu, čerstvý slamnatý koňský hnůj (1 díl exkrementů, 4 díly pšeničné či žitné slámy), sádru.

Příprava živého prostředí (substrátu): Koňský hnůj se uloží na čistou připravenou plochu a vlhčí se 2-3 dny. Potom se staví hromada s rovnými hladkými stěnami. Vrstvy hnoje prosypáváme sádrou. Materiál se musí pod povrchem zahřát nejméně na 60°C. Po 4-7 dnech hromadu přehodíme, materiál dokonale homogenizujeme a provlhčíme (z hromady musí vytékat menší množství tekutiny). Vnější partie hromady musí být uloženy dovnitř. Přehazuje se v intervalech 4-5 dnů a ještě 2x. Vodu většinou už nepřidáváme. V letních měsících končí fermentace za 21-28 dní, v zimě je třeba fermentovat déle. Hotový substrát je čokoládově hnědý, má příjemnou vůni, je homogenní, slámky lze snadno trhat, obsahuje cca 65-67% vody. Substrát nesmí obsahovat čpavek!

Příprava krycí zeminy: V případě, že nemáme k dispozici hotovou ošetřenou krycí zeminu, musíme ji připravit smícháním rašeliny s jílovotopísčitou zeminou (pH upravíme na 7-7,5 přidáním mletého vápence) nebo cukrovarnickou šámou. Krycí zeminu mícháme na plachtě, pokropíme 2% formalínem, zakryjeme plachtou a necháme působit 3 dny.

Samotné pěstování: Hotový substrát se plní do pytle nebo bedny, mírně se pěchuje. Když je teplota substrátu nižší než 30°C, naočkuje se sadbou. Na jedno balení sadby je potřeba cca 2kg substrátu. Povrch upěchujeme, pokryjeme papírem a udržujeme vlhký jemným kropením. 14. – 21. den pokryjeme povrch 3cm vrstvou krycí zeminy. Po deseti dnech snížíme teplotu z dosavadních 20-25°C na 16°C. Potom nastává růst plodnic a sklizeň, která trvá asi 6 týdnů. Po každé sklizni kulturu zaléváme a občas větráme.

Sklizeň plodnic: Plodnice sbíráme vykroucením ze substrátu. Zbytky tření odstraňte, aby nedošlo k plesnivění.

sadba zdarma

Copyright © 2024 Sadba-hub.cz

Máte-li zájem o spolupráci, kontaktujte nás - zde

www.prirodna.cz | www.sadba-hub.cz | Mapa stránek | Stanovy | Obchodní podmínky | Zásady zpracování a ochrany osobních údajů | Cookies | Kontakt | Doprava a platba | Vrácení zboží | Reklamace